6 najczęstszych przyczyn bólu piersi

Bóle piersi niepokoją wiele kobiet, jednak na szczęście zwykle nie są oznaką niczego złego. Są czymś powszechnym i najczęściej nieszkodliwym. Poniżej wymienimy 6 najczęstszych przyczyn bólu.

14694606_10206267600442784_973051043_n

1. Ból w piersiach przed okresem. To chyba najbardziej powszechny ból piersi jakiego doświadcza większość z nas. Związany jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Niektóre kobiety są bardziej wrażliwe na te zmiany niż inne, dlatego co miesiąc cierpią z powodu bólu piersi, a niektórych ten problem dotyczy tylko czasami albo nigdy (szczęściary!). Najczęściej tkliwość piersi pojawia się od 7 do 10 dni przed spodziewaną miesiączką, ale to może się różnić w zależności od osoby.

2. Ból piersi w ciąży. Ból piersi i ich powiększenie to często jedne z pierwszych objawów ciąży. Podobnie jak przed okresem związane jest to z wahaniami hormonalnymi.

3. Stosujesz leki. Najczęstszym winowajcą są tabletki antykoncepcyjne, które u niektórych kobiet powodują bóle. Jednak okazuje się, że mogą one być również spowodowane przyjmowaniem leków na wysokie ciśnienie, wypadanie włosów, trądzik oraz środków przepisywanych przez psychiatrę.

4. Masz źle dobrany stanik. Zbyt mały stanik uciska skórę i może sprawiać, że fiszbina wbija się w ciało i powoduje ból. Osoby, które uprawiają intensywny sport np. bieganie mogą skarżyć się na nieprzyjemne doznania, zwłaszcza jeśli mają nieodpowiedni stanik, który źle podtrzymuje biust.

5. Przesadzasz z treningiem. Tak naprawdę bolą cię mięśnie klatki piersiowej, ale możesz odczuwać ten ból jako ból piersi. Pomoże tabletka przeciwbólowa i dobre rozciągnięcie piersi.

6. Infekcja piersi. Częsta przypadłość kobiet, które karmią piersią. Co powinno cię zaniepokoić? Gorączką, twarde i opuchnięte piersi, zaczerwienienie skóry oraz bóle głowy. Nie lekceważ tego – idź jak najszybciej do lekarza, inaczej cała sprawa może skończyć się bardzo bolesnym ropniem, który trzeba będzie usunąć.