Samobadanie piersi – w jaki sposób badać biust?

Niby każda z nas się o nie troszczy, a jednak często okazuje się, że ogranicza się to do pielęgnacji i „ubierania” w śliczną bieliznę. Czy aby na pewno wiemy jak zadbać o swój biust, aby był bezpieczny? Czy potrafimy same zbadać swoje piersi?
14218586_10205979803288035_625474002_n
Badanie powinno wykonywać się przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej pomiędzy szóstym, a dziewiątym dniem cyklu. Zaleca się by był to zawsze ten sam dzień, np. siódmy. Poniżej instrukcja jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi na trzy sposoby – możesz wybrać najwygodniejszy dla siebie.
Przed lustrem : 1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte. 2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje. 3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.
Pod prysznicem : Gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany. 1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem. 2. Tak samo skontroluj drugą pierś. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków
Po kąpieli : 1. Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy jak pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią. 2. Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę. Tak sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone, czy pod palcami nie wyczuwamy zgrubień.
Warto zauważyć, że samobadanie zajmuje dosłownie chwilkę, a dzięki temu poczujesz się bezpiecznie. Pamiętajmy, że profilaktyka w przypadku nowotworów piesi ma kluczowe znaczenie. Wcześnie wykryte guzki są całkowicie wyleczalne! Zatem nawet jeżeli wyczujesz u siebie jakąś zmianę, nie denerwuj się na zapas tylko czym prędzej udaj do lekarza.